top of page

Гайдемарі Стефанишин-Пайпер слухала українські народні пісні на орбіті Землі

  • skadnews
  • 10 февр. 2022 г.
  • 3 мин. чтения

Цими днями свій день народження відсвяткувала перша жінка, яка розгорнула український прапор в космосі на орбіті Землі - Гайдемарі Стефанишин-Пайпер.

На її рахунку два польоти, під час яких вона здійснила п’ять виходів у відкритий космос. Гайдемарі стала третьою українкою, яка побувала у космосі. До неї це вдалося зробити Джудіт Арлен Рєзнік зі США і Роберті Лінн Бондар з Канади.


Батько Гайдемарі – Михайло Стефанишин – народився в селі Якимів (нині Кам’янка-Бузького району Львівської області). Під час Другої світової був вивезений на примусові роботи до нацистської Німеччини. Після завершення війни вирішив не повертатися на батьківщину, справедливо побоюючись репресій з боку радянського уряду. Михайло одружився з німкенею Адельгейдою. Разом вони емігрували до США. Тут 7 лютого 1963 року у місті Сент-Пол (штат Міннесота) з’явилася на світ їхня донька Гайдемарі.


Про своє дитинство майбутня астронавтка згадувала: “Наша родина дотримувалася багатьох українських традицій. Ми ходили до української церкви. Я ходила в суботню українську школу. Я не належала до американських скаутських організацій, натомість була членом українського аналогу скаутів – “Пласту”. Українська культура тоді була невід’ємною частиною мене”. Навіть вийшовши заміж за американця Гленна Пайпера, вона наполягла на збереженні для себе подвійного прізвища Стефанишин-Пайпер, а сина назвала на честь свого батька – Михайлом (Майклом).


Гайдемарі здобула ступінь магістра у галузі машинобудування в Массачусетському технологічному інституті – одному з найпрестижніших навчальних закладів світу. Навчання коштувало дуже дорого, але Гайдемарі оплачувала його за рахунок стипендії Військово-морських сил США. Неодмінною умовою було укладення подальшого контракту з ВМС, що вона й зробила одразу після випуску, у червні 1985 року. Пройшла підготовку в Навчальному центрі рятувальних і підводних операцій ВМС (Панама-Сіті, штат Флорида). 1 травня 1996 року її зарахували кандидатом в астронавти NASA 16-го набору.


Перший політ Стефанишин-Пайпер на багаторазовому транспортному космічному кораблі “Атлантіс” відбувся з 9 по 21 вересня 2006 року. Місія STS-115 мала на меті відновлення будівництва Міжнародної космічної станції (МКС), яке призупинилося після катастрофи шаттла “Колумбія” у 2003 році. Гайдемарі виконала два виходи у відкритий космос загальною тривалістю 12 годин 8 хвилин, під час яких встановлювала на станції сегменти фермових конструкцій із сонячними батареями. Таким чином, Гайдемарі стала загалом 447-ю людиною в космосі, 43-ю жінкою, яка виконала космічний політ, і 8-ю представницею прекрасної статі, яка здійснила вихід у відкритий космос.


Коли Гайдемарі вперше летіла у космос, вона взяла з собою Маленький прапор України і нашивку з лілейкою – символ українського Пласту. Ще одним цікавим фактом є те, що iPod астронавтки під час подорожі до МКС був заповнений, серед іншого, українськими піснями. Також Гайді зберегла своє українське прізвище, як згадку про своє коріння. Воно вказане на офіційних нашивках місій NASA, в яких брала участь Гайдемарі.


Астронавтка відвідувала Україну двічі. Вперше 29 січня 2007 року. Того дня вона перебувала у Львові, а 31 січня відвідала села Якимів та Новий Яричів, де народився її батько, а також живуть 16 двоюрідних братів та сестер. Водночас вона завоювала симпатію всього українського народу знанням української мови. У неї ж, за її словами, залишилися “дуже приємні і теплі враження від України», і вона зазначила, що «хотіла би бувати там частіше”. Вдруге Гайді відвідала Україну 8 жовтня 2019 року. Цього разу вона виступила з лекціями у навчальних закладах Харкова, Києва, Житомира та Львова і поспілкувалася з пластунами.


Гайдемарі наголосила, що українське походження відіграло велику роль у формуванні її особистості: “Я точно знаю, що це допомогло мені визначитися — хто я насправді. Якщо ви поглянете на українців, на нашу історію, вона справді була дуже важкою. Ми важко здобули незалежність. Але головним протягом всього цього часу є те, що українці ніколи не здаються. Вони завжди продовжували боротися, оберігати свої традиції, мову та мрію про вільний український народ, вільну державу. І сьогодні нарешті все це є” — казала вона.




Comments


bottom of page